Zaczniemy od inicjatywy. Pozwolę sobie też sformułować odważną tezę, że jeśli dobrowolnie zapisujesz się na kurs językowy – wykazujesz się inicjatywą 😉 Działasz w kierunku osiągnięcia określonego wcześniej celu – biegłości językowej, która umożliwi Ci lub ułatwi realizację kolejnych celów lub zadań. Jeśli natomiast zostajesz zapisany na kurs i zachowujesz się jak bierny słuchacz, odbierasz sobie szansę wpływu na swoją sytuację i jej poprawę. Tak więc inicjatywa to klucz! Bądź uczestnikiem, a nie odbiorcą!

Całkiem niedawno pewna osoba zwróciła uwagę, że niewątpliwie nauka języka angielskiego na różnych kursach językowych i z różnych materiałów anglojęzycznych, ukształtowała – w pewnym zakresie – jej wiedzę o świecie. Też uważam, że uczestnictwo w kursach językowych rozwija nas poznawczo. Jeśli dodatkowo uczestniczymy w kursie związanym z określoną branżą – poszerzamy nie tylko język techniczny, ale także wiedzę związaną z tą branżą. Ucz się w każdej sytuacji i realizuj swoje cele!

Wiele zadań językowych polega na formułowaniu argumentów w dyskusji. Jest to doskonały trening budowania wypowiedzi dłuższych niż rozstrzygające TAK/NIE/TO ZALEŻY 😉Konieczność prezentacji argumentów bywa trudna, ponieważ często kusi nas, aby wyrażać własne opinie na dany temat, a równie często tej opinii nie mamy, ponieważ wiedzę w danym temacie mamy ograniczoną. I to jest ok. Myślę sobie, że właśnie dlatego uczestnictwo w kursie językowym to świetny trening umiejętności adaptacyjnych. Prezentuj argumenty, z którymi osobiście się zgadzasz i nie zgadzasz. Dyskutuj, angażuj emocje i buduj strukturę wypowiedzi – na naszych kursach w języku angielskim.

Kolejna korzyść to rozwijanie umiejętności interpersonalnych. Niby banał, a jednak w trakcie zajęć, w czasie wymiany argumentów czy opinii często trudno trzymać fason 😉 Po drugie ucząc się języka obcego, zwłaszcza jako osoba dorosła możesz zacząć zwracać uwagę na pewne niuanse w komunikacji. Nie stosujesz skrótów myślowych, bo dopiero budujesz ciąg myślowy (lub ciąg językowo – myślowy), a więc słuchasz z uwagą. Słuchasz aktywnie, wykazujesz się empatią i próbujesz czytać z mowy ciała, ponieważ chcesz dokładnie zrozumieć przekaz drugiej osoby. Jesteś też bardziej skłonny przyznać się do błędu, bo każdy wie, że jesteś tu, żeby się uczyć, więc wolno nie wiedzieć.

Na koniec kilka słów o planowaniu, hierarchii ważności zadań i organizacji pracy. Uczestnictwo w dobrze skomponowanym kursie to także trening wymienionych wcześniej umiejętności. Już sama struktura kursu wymusza naukę w określonym rytmie. To po prostu doskonała praktyka dobrych nawyków – określ cele, zaplanuj etapy, pracę, działaj i rejestruj efekty. Warto wziąć dla siebie i tę korzyść w pakiecie. Nie musisz wierzyć mi na słowo – umów zajęcia pokazowe i przyjrzyj się kursowi z perspektywy 10 top skills 😊

 

Agnieszka Bogulska