Nasza natura najchętniej położyłaby nas na kanapie i pozwoliła odpocząć. Tymczasem rzeczywistość stoi nad nami z gwizdkiem i każe robić jeszcze jedno okrążenie. Od nas zależy kogo posłuchamy, od nas zależy, czy ujarzmimy obie siły i znajdziemy złoty środek. Natomiast fakty są takie, że lepiej umieć coś robić, niż tłumaczyć się dlaczego czegoś nie potrafię – nikogo to nie interesuje.

Zacznijmy od umiejętności podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Nie będę koncentrowała się na szeroko rozumianym życiu, tylko odniosę się do sytuacji na kursie językowym. Już samo uczestnictwo w kursie jest taką umiejętnością. Dostrzegam problem – brak znajomości języka angielskiego. Podejmuję decyzję – zapisuję się na kurs językowy w Lots of DotsRozwiązuję problem – zaczynam się uczyć z doświadczonym lektorem. Taka pozornie niewinna droga pokazuje, że potrafisz podejmować decyzje i rozwiązywać problemy. Czy dostrzegasz w sobie tę umiejętność?

Jeśli zapiszesz się na kurs grupowy, dajesz sobie okazję do pracy w grupie. Czy uświadamiasz sobie potencjał tej sytuacji? A może nadal zachowujesz się jak uczeń? Błąd. Jesteś świadomym i czynnym uczestnikiem procesu uczenia się. Dzięki różnorodności zadań, jakie stawiają przed słuchaczami nasi lektorzy, masz możliwość współpracować z innymi, dostrzec swoje mocne i słabe strony, dzielić zadania. Zajęcia językowe to bardzo realna sytuacja – wykorzystaj to.

Umiejętności komunikacyjne w języku angielskim. Oczywiste – w tym celu zapisujesz się na kurs językowy. Jednak, czy posiadasz umiejętności komunikacyjne w języku ojczystym? Może dlatego zmagasz się z komunikacją w języku obcym? Nauka komunikacji w języku angielskim – pisemnej, czy werbalnej – to nauka uniwersalnego języka porozumiewaniasię. Możesz powiedzieć, że przecież nieustannie komunikujesz się z innymi. A jednak blokujesz się czasami z niejasnych powodów. Otwórz się i podyskutuj z innymi na kursie językowym, to naprawdę świetny trening umiejętności interpersonalnych.

Na koniec coś nieoczywistego w związku z nauką angielskiego. Zdolność do analizowania danych i informacji. A może raczej umiejętność krytycznego myślenia. Bardzo dużo zadań językowych wymaga wyszukiwania informacji w tekście lub nagraniu. Często należy interpretować wybrane informacje. Bardzo często słuchacze proszeni są o wyrażenie opinii na różne tematy. Te opnie mogą być wyrażane w formie krótkich wypowiedzi lub dłuższych prac pisemnych. Zobacz, ile umiejętności tylko w jednym kontekście.

To tylko 5 z 10 umiejętności. Kolejne w drugiej części wpisu. Jednak czy już w tym momencie dostrzegasz potencjał dobrze dobranego kursu językowego? Możesz zapomnieć o szkolnym uczeniu się gramatyki na pamięć. Pomyśl raczej o gronie życzliwych osób, z którymi możesz wymienić się poglądami,dowiedzieć się czegoś nowego, a przede wszystkim nauczyć języka angielskiego w bardzo naturalny i przyjazny sposób – poprzez współpracę, ciekawość i sprawczość. To jak? Teraz już widzisz ile zyskujesz na kursie językowym 😉

Agnieszka Bogulska